Realizacje: łazienki
01
czerwiec

Remont łazienki – wszystko co powinieneś wiedzieć

Remontowanie łazienki to jedna z najczęściej samodzielnie wykonywanych prac w domu. Nieważne, czy jest to odświeżenie, renowacja, czy wymiana armatury, aby uniknąć frustracji, straty czasu i pieniędzy należy go odpowiednio zaplanować. Co przygotować i na co zwrócić uwagę przed remontem łazienki?

Remont łazienki – jak odpowiednio się przygotować?

Podstawa skutecznego działania to dobry plan, tak też jest w przypadku remontu. Najpierw dobrze, chociaż prowizorycznie zaprojektować oczekiwane efekty. Kolejny krok to ustalenie budżetu, nie wolno zapominać, że ceny produktów mogą różnić się zależnie od sklepu, dlatego powinien być elastyczny, ale oczywiście nie za bardzo. Remont łazienki warto poprzedzić odpowiednim researchem, klika przeczytanych artykułów może uchronić przed popełnieniem nieodwracalnych błędów.

Przed rozpoczęciem remontu wskazane jest rozpisanie kolejności działania. Trzeba pamiętać, że prace w łazience wiążą się z kontaktem urządzeń i sprzętu z wodą. Dlatego odpowiednie zabezpieczenie oraz hydroizolacja są kluczowe. Kolejno należy dokładnie oczyścić powierzchnię, jak też dokonać szczegółowych pomiarów, celem uniknięcia podwójnych wydatków.

Kolejny krok to dobór i zakup odpowiednich materiałów. Warto wziąć pod uwagę, czy są odporne na wilgoć oraz sprawdzić klasę ich wodoszczelności, co szczególnie ważne w przypadku urządzeń elektrycznych. Należy ocenić, jak zachowają się wybrane płytki lub inne elementy armatury po kontakcie z wodą, gdyż od tego zależy bezpieczeństwo i częstotliwość ich czyszczenia w przyszłości.

Wszystkie konieczne prace remontowe w łazience

Niezależnie od rodzaju i zaawansowania remontu, niektóre obowiązki są nieuniknione. Takim z pewnością są prace hydrauliczne. Instalacja przyłączy, wężyków lub konserwacja powinna być należycie przeprowadzona, gdyż to gwarancja bezpieczeństwa i szczelności. Przy okazji renowacji wskazana jest wymiana starych, zniszczonych elementów na nowe lub z trwalszych materiałów.

Kolejny etap to prace elektryczne, czyli dostosowanie instalacji do urządzeń, wymiana gniazdek na wodoodporne lub zamontowanie nowych w bardziej wygodnych miejscach. Dobrym pomysłem jest zmiana oświetlenia na energooszczędne, a jednocześnie bardzo estetyczne.

Nie wolno także zapominać o prawidłowej wentylacji, która jest bardzo ważne w przypadku łazienki. Żeby uniknąć wilgoci oraz namnażania się grzybów i pleśni trzeba zadbać o dobry kaloryfer, oczyścić kratkę wentylacyjną i założyć drzwi dostosowane do tego rodzaju pomieszczenia, czyli wyposażone w wyloty powietrza.

Remont łazienki krok po kroku, jak zrobić to dobrze?

Odpowiednio zaplanowany i przeprowadzony remont łazienki może sprawić, że wnętrze nabierze nowego blasku i stanie się bardziej funkcjonalna. Jednak złe podejście lub brak przygotowania zmieni remont w koszmar. Dlatego, aby tak się nie stało, warto przeszukać internet, zrobić kosztorys i przeprowadzić konieczne prace, by móc cieszyć się wygodną i elegancko urządzoną łazienką.