05
sie

Jak urządzić łazienkę?

Prawidłowo urządzona łazienka powinna być przestronna, funkcjonalna i efektowna. Ponieważ jest to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie, to musi być również wygodne i łatwe do utrzymania w czystości. Najważniejsze jest to, aby stworzyć odpowiedni plan aranżacji – postarajmy się określić swoje potrzeby tj. jaka armatura będzie niezbędna oraz ile osób będzie korzystać z łazienki. W pomieszczeniu należy wydzielić dwie strefy – kąpielową oraz toaletową.

Łazienka to miejsce, w którym musi być czysto, dlatego wymaga regularnego sprzątania – jeżeli zdecydujemy się na wyposażenie wykonane z ceramiki, warto wybierać modele z dodatkową powłoką Maxi Clean, która pozwoli na uzyskanie wyjątkowo gładkiej powierzchni zapobiegającej osadzaniu się zanieczyszczeń lub z powłoką ceramicplus, dzięki której armatura będzie łatwa w utrzymaniu w czystości i odporna na brud. Dobrą alternatywą dla ceramiki może okazać się wyposażenie wykonane z akrylu, na którym trudniej osadza się kamień, nie gromadzą się bakterie ani grzyby.

Na armaturze do łazienki na pewno nie warto oszczędzać – tylko wyposażenie od renomowanych producentów zapewni nam gwarancję oraz możliwość skorzystania z serwisu w razie usterki. Dobra armatura powinna być funkcjonalna, dlatego w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na materiały wykonania oraz w przypadku baterii łazienkowych – na energooszczędność. Najbardziej praktyczne są baterie jednouchwytowe, dzięki, którym bardzo szybko ustawimy temperaturę i strumień wody, co jest zbawienne zarówno dla naszego portfela, jak i dla środowiska. Naprawdę ekologiczny poziom zużycia wody zapewnią również baterie bezdotykowe, w których za proces sterowania wodą odpowiada elektronika.

Po przeanalizowaniu potrzeb domowników będziemy musieli podjąć decyzję dotyczącą posiadania wanny lub kabiny prysznicowej. O ile na dużej przestrzeni można pozwolić sobie na jedno i drugie, to posiadając niewielką łazienkę trzeba dokonać wyboru – w tej sytuacji lepiej sprawdzi się kabina prysznicowa, który zaoszczędzi miejsca. Nie zapominajmy o zachowaniu między urządzeniami sanitarnymi odpowiednich odległości, które zapewnią komfort użytkowania – przed wanną warto zastawić 70 x 100 cm wolnego miejsca, przed umywalką – 65 x 100 cm, dla bidetu co najmniej 70 x 100 cm, a dla sedesu – 80 x 85 cm.

Coraz większe uznanie zyskuje ceramika podwieszana na ścianie. Obecnie można nabyć stelaże podtynkowe zarówno do misek WC, umywalek, bidetów oraz pisuarów. Wbrew pozorom stelaż nie zajmuje zbyt wiele miejsca, co więcej takie rozwiązanie potrafi optycznie powiększyć wnętrze oraz znacznie ułatwić sprzątanie.

Bardzo ważną kwestią jest także dobór odpowiednich mebli. Oprócz tego, że powinny być odporne na wilgoć, ważna jest także ich pojemność, w końcu w łazience gromadzimy bardzo dużo kosmetyków oraz środków czystości. Dobrze sprawdzą się meble podwieszane – są wygodne, estetycznie wyglądają i bez problemu można pod nimi posprzątać. W małych łazienkach warto stawiać na słupki, które są wąskie, tak więc zajmują mało miejsca, ale długie, a więc pojemne.

Łazienkę najlepiej wykończyć płytkami ceramicznymi, warto wybierać takie o gładkiej powierzchni, bo bez trudu będzie można je wyczyścić. Nie można zapomnieć także o odpowiednim ogrzewaniu – łazienka powinna być najcieplejszym pomieszczeniem w mieszkaniu, najbardziej praktyczny będzie grzejnik drabinkowy, który może posłużyć również jako suszarka na ręczniki.

Ostatnim etapem podczas urządzania łazienki są dodatki, pamiętajmy, że akcesoria łazienkowe najlepiej kupować w komplecie. Przed rozpoczęciem remontu powinniśmy opracować plan działania, dzięki temu będziemy mieć pewność, że przestrzeń zostanie zagospodarowana, jak należy, a wszystkie elementy wyposażenia będą do siebie idealnie pasować.