31
lip

Jak często malować ściany w domu?

Jeśli planujesz remont swojego domu lub mieszkania, możesz się zastanawiać, jak często należy malować ściany, sufity i ich wykończenia. Najczęstszym powodem malowania wnętrz jest po prostu zmiana koloru pokoju, ale innym powodem może być też odświeżenie wyglądu ścian, aby utrzymać dom w pięknym wyglądzie.

Wnętrze domu zazwyczaj nie musi być malowane tak często jak elewacja, która brudzi się od smogu i innych zanieczyszczeń. Istnieje jednak kilka prostych zasad częstotliwości malowania, które pomogą Ci zachować świeżość farby w każdej przestrzeni w domu.

Jak często należy malować ściany wewnętrzne?

Niektóre ściany w domu będą potrzebowały przemalowania częściej niż inne z powodu codziennego użytkowania pobliskich przestrzeni. Jeśli, na przykład, jesz w formalnej jadalni tylko kilka razy w roku — na Wielkanoc, w Wigilię i Boże Narodzenie, prawdopodobnie nie będziesz musiał malować jej tak często jak kuchni, przedpokoju czy łazienki.

-Sypialnia: Jeśli nie masz dzieci, farba w twojej sypialni będzie trwać w nieskazitelnym stanie przez długi czas. Sypialnie dorosłych osób są używane rzadziej (tylko się w nich śpi) i mogą wcale nie wymagać przemalowania, dopóki nie zechcesz zmienić koloru ścian. Sypialnie dziecięce są jednak zupełnie inaczej użytkowane, ponieważ służą zarówno do spania, jak i do zabawy. Podczas przemalowywania ścian w pokoju dziecięcym profesjonalni malarze często stosują farby zmywalne i odporne na plamy. Zapewnia to trwałość na wiele lat, nawet po wielokrotnym szorowaniu. Pokoje dziecięce zazwyczaj wymagają przemalowania co dwa do trzech lat. Dzieci rosną, zmieniają się ich preferencje kolorystyczne i może okazać się, że Twoja córka w wieku 10 lat przestanie lubić kolor różowy.

-Korytarze: Po korytarzach w domu chodzi się częściej niż po innych przestrzeniach w domu. Przy zakupie nowych mebli i ich wnoszeniu mogą porysować się ściany. Oznacza to również to, że w korytarzu mogą pojawić się ślady takie jak wgniecenia i zadrapania. Dlatego profesjonalny malarz poleca, by malować te przestrzenie co dwa do trzech lat, pomoże utrzymać je w wizualnej świeżości.

-Salon i jadalnia: Jeśli użyjesz wysokiej jakości, trwałej farby w tych pomieszczeniach, prawdopodobnie nie będą one wymagały przemalowania przez kilka lat. Nawet jeżeli używasz salonu częściej niż jadalni, możesz uchronić oba pomieszczenia od śladów użytkowania poprzez zastosowanie trwałej farby. Uważa się, że ściany wewnętrzne w domu powinny być malowane co pięć do siedmiu lat. W tych dwóch pomieszczeniach częstotliwość ta jest wystarczająca.

-Kuchnia i łazienka: W kuchni ściany narażone są na rozpryski żywności. Jeśli masz dzieci, możesz zobaczyć odbite brudne palce na ścianach. Duża wilgotność w łazience może sprawiać, że ściany będą się brudzić tam, gdzie nie ma na nich płytek. Czynniki te oznaczają, że kuchnie i łazienki (oraz często również pralnie) wymagają częstszego malowania niż jadalnia i salon. Profesjonalni malarze używają trwałych farb o wysokim połysku do wykończeń w tych pomieszczeniach i farb satynowych i plamoodpornych do ścian, aby zapewnić maksymalną trwałość. Mimo wszystko przekonasz się, że kuchnie i łazienki będą wymagały przemalowania co trzy lub cztery lata, a czasem częściej.

Jak zauważyłeś, częstotliwość malowania ścian, ściśle powiązana jest z jakością farby i jej typem, a także stopniem eksploatacji pomieszczenia. Pamiętaj, że to, że pomieszczenie wydaje Ci się nadal w dobrym stanie może wynikać z przyzwyczajenia do jego wyglądu. Staraj się być obiektywnym lub zapytaj gości o ich opinię.